Čas od času při setkání s klienty zjistíme, že jim naše práce připadá jako „black box“, čili černá skříňka, do které na jedné straně hodí určitou sumu peněz a celí netrpěliví pak čekají, co z ní na druhé straně vypadne… S těmito klienty pak mnohdy strávíme další porci času tím, že jim vysvětlujeme, jak černá skříňka funguje, tedy že peníze, které za naše služby zaplatí, budou využity opravdu účelně a efektivně. Poslední dobou se nám však stávalo, že jsme konzultovali poněkud více, než by bylo zdrávo a jak všichni víme, den má pouze 24 hodin. Rozhodli jsme proto vydat sérii článků, která poodhalí, co se skrývá uvnitř černé skříňky – tedy našeho šicího stroje značky Fairy Tailors – zatímco my se budeme naplno věnovat šití dalších příběhů.
Vzhledem k tomu, že se jedná o první článek, nebudeme chodit kolem horké kaše a začneme hezky z ostra představením těch nejzásadnějších mýtů a polopravd, se kterými se setkáváme většinou již při prvním kontaktu s klientem.
Vkládat příspěvky na Facebook přeci zvládneme sami, tak proč bychom vám za to měli platit?
Od samého začátku tvrdíme, že nejsme pouhými údržbáři profilů na sociálních sítích. Věříme totiž, že žádný klient není tak bohatý, aby kupoval levné služby. Velmi dobře víme, že náprava škod, které způsobí onen údržbář, vás vyjde několikanásobně dráž, než by vás v součtu vyšly naše služby za stejné období spolupráce. O pravdivosti tohoto tvrzení se nám povedlo přesvědčit již řadu klientů. Pokud nevěříte, velice rádi přesvědčíme i vás, třeba u šálku dobré kávy.
Prosím vás, vytvoření takového příspěvku vám nemohlo zabrat víc než půl minuty!
Onu „půl minutu“ zabere leda tak samotné vložení příspěvku. Za touto „půl minutou“ se však skrývá mnoho hodin práce a řada let strávených (nejen) v on-line marketingu, které nelze jen tak ignorovat. Abychom totiž dokázali ušít smysluplnou komunikaci nebo se napojit na existující tón (nadlinkové) kampaně, strávíme poznáváním klienta mnohdy i řadu hodin. Po celý tento čas se ptáme, doslova jako malé děti, na ty nejzákladnější otázky typu: jak funguje váš business, čím se odlišujete od konkurence, jakou přidanou hodnotu má váš produkt a/nebo služba, jak doposud probíhala komunikace, jaké jsou naše cíle, čeho bychom měli komunikací dosáhnout, ale i na celou řadu dalších otázek. Teprve až získáme uspokojivé odpovědi, začínáme přemýšlet nad strategií komunikace a publikačním plánem. Než se však dostaneme k publikaci samotného příspěvku – oné půl minutě – projdeme si ještě celou řadou dalších procesů a postupů, které považujeme za své know-how, proto je zde již nebudeme více rozebírat. Nyní již můžete sami posoudit, že to opravdu není jen o té pověstné smetaně nebo třešničce na dortu – prostém vložení příspěvku, ale především o promyšlené a pečlivé práci. Ostatně věříme tomu, že u vás to bude naprosto stejné nebo velmi podobné jako u nás. Stejně tak, jako my, i vy jste potřebovali získat nejen tolik důležité znalosti, bez kterých byste prostě a jednoduše nemohli vykonávat to, co děláte, ale také praxi v oboru, abyste nyní mohli vyrábět bezvadné produkty nebo poskytovat špičkové služby.
Jestliže správně počítáme, tak nás příspěvek na FB vyšel na 1.000 Kč, no to je šílené!
Pokud se snížíte k podobným kupeckým počtům, tak ano. Cena může byt klidně i několikanásobně vyšší, zvláště pak, když příspěvek ještě podpoříte pomoci placené reklamy Facebook Ads. Uvědomte si ovšem, že příspěvek, který vytvoříme, pak díky kampani, kterou provedeme, mohou vidět tisíce, desetitisíce, statisíce nebo miliony uživatelů – tzn. lidí z masa a kostí – kteří s největší pravděpodobností budou patřit mezi vaše stávající nebo potenciální zákazníky. Když pak přepočteme výslednou cenu příspěvku na jednotlivce (uživatele nebo fanouška), který jej spatřil, případně na vašeho nového zákazníka, který díky takovému příspěvku nakoupil, jsou náklady na jednotlivý příspěvek vskutku zanedbatelné.
To si dokážu udělat sám
Pokud váš příspěvek uvidí takto šílená masa lidí (viz předchozí odstavec), od které očekáváte, že by díky takovému příspěvku měla navštívit váš profil nebo web, případně si koupit nějaký produkt či službu, kterou nabízíte, rozhodně nemáte ani ten nejmenší prostor pro přešlap nebo jakékoliv pokusy! Sociální média a obecně jakékoliv veřejné on-line médium je obtížné kontrolovat (natož cenzurovat), nebo na nich schovávat či dokonce mazat příspěvky, aniž by to ušlo pozornosti návštěvníků nebo fanoušků. Ano, samozřejmě, jsou případy, kdy to lze nebo je to žádoucí (pak to projde), ale uvědomte si, že každý, kdo příspěvek uvidí, na něj také může (pozitivně, ale i negativně) reagovat a tyto reakce nebo diskuse, kterou příspěvek vyvolá, již nemáte šanci moderovat, ovlivnit nebo smazat. Takové příspěvky si pak mnohdy žijí svým vlastním životem. Pokud máte dostatek odvahy na experimenty, směle do toho, vždy ale myslete na to, že hranice mezi slávou a zatracením je neskutečně tenká. Experiment v podobě odvážné komunikace se tak snadno může proměnit na boj o záchranu dobrého jména či dlouho budované pověsti.
Chci vědět, za co platím, prostě kolik mě to bude stát?
Jsme schopni vám říci, kolik vás bude stát například grafika, texty nebo celá kampaň, ale nechtějte po nás stanovení ceny jednotlivých příspěvků. Lego nebo Merkur si také nekupujete po jednotlivých kostičkách nebo dílech, ale vždy celou stavebnici jako komplet a běda, když jedna kostička nebo dílek chybí! 😉